Etat tylko po znajomości
Pracodawcy poszukujący nowych podwładnych nie chcą już czytać setek CV lub tracić czasu na bezskuteczne publikowanie ogłoszeń. Coraz częściej firmy decydują się na rekrutowanie kadr wyłącznie z polecenia.
Umożliwia to program referencyjny, czyli system polecania potencjalnych pracowników przez obecnie zatrudnionych, który spełnia kilka celów jednocześnie. Po pierwsze, usprawnia proces naboru, czyniąc go szybszym i tańszym. Po drugie, wspiera budowanie wizerunku pracodawcy wśród jego załogi i w otoczeniu na rynku pracy.
Zyskują obie strony
Szef unika kosztów opłacania headhunterów, ogłoszeń lub pozyskiwania kandydatów w inny sposób, np. przez portale pracy. Zespół rekrutacyjny pomija etap wstępnej selekcji aplikujących, gdyż prowadzą ją sami pracownicy. Ponadto program referencyjny pozwala dotrzeć do tych grup kandydatów, które w tym momencie nie szukają aktywnie pracy (są na innym etapie kariery zawodowej lub życia prywatnego) lub w ogóle nie są skłonni do zmiany pracy przez udział w naborze.
Do polecania kandydata do pracy firma zachęcać może nagrodą w postaci bonusa dla rekomendującego pracownika. Jest to oczywiście kosztem pracodawcy.
Program polecający zapewnia korzyści także wewnątrz firmy, gdyż wzmacnia zaangażowanie obecnej kadry. Po pierwsze, szybkie pozyskanie nowej osoby odciąża od dodatkowej pracy. Po drugie, poprzez włączenie pracowników w budowanie zespołu pracodawca okazuje im swoje zaufanie co do trafności i bezstronności oceny. Jest to szczególnie istotne dla firm,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta