Jakie intencje podczas negocjacji
DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | Rozwijająca się praktyka prowadzenia coraz bardziej skomplikowanych rozmów zmierzających do zawarcia umów handlowych powoduje wzrost popularności instrumentu zwanego listem intencyjnym. Czym on jest?
List intencyjny odzwierciedla zachowanie stron w czasie negocjacji, wskazując na ich intencje, oraz zwraca uwagę na okoliczności, które powinny towarzyszyć dalszym rokowaniom. Strony podczas procesu negocjacji mogą ustalać reguły postępowania, określać terminy, a także konstruować wspólne cele i sposób, w jaki chcą je osiągnąć. Znacznym ułatwieniem w tym zakresie, umożliwiającym jednocześnie dokonanie swoistego podsumowania kolejnych etapów negocjacji, jest zawarcie listu intencyjnego >patrz ramka.
Nie ma norm
W związku z brakiem prawnego unormowania listu intencyjnego nie jest możliwe jednoznaczne określenie elementów gwarantujących jego ważność i skuteczność. Tworząc tego typu dokument, należy zachować ostrożność, aby wiernie odzwierciedlić wolę i cele stron. Warto pamiętać, iż postanowienia listu intencyjnego mogą opisywać wszystko, co prowadzi do realizacji zamiaru stron, tj. zakończenia rokowań i zawarcia umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta