Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jedna strona nie wycofa się ze zgodnych ustaleń

28 sierpnia 2014 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Porozumienie o rozwiązaniu angażu jest skuteczne, niezależnie od jego formy. Zwolnienie lekarskie pracownika nie wpływa na ważność i skuteczność tej czynności prawnej. Na cofnięcie złożonego przez etatowca oświadczenia woli o rozstaniu musi się zgodzić szef.

  • Pracownik zatrudniony na czas nieokreślony złożył podanie dotyczące rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron za dwutygodniowym okresem wypowiedzenia, co pracodawca zaakceptował. Następnie, jeszcze w okresie wymówienia, pracownik przedstawił zwolnienie lekarskie oraz oświadczył, że cofa wniosek o rozwiązanie za porozumieniem. Czy zostało ono skutecznie zawarte? – pyta czytelnik.

Tak.

Zawarte porozumienie wiąże strony. Obecnie wyłącznie od decyzji pracodawcy zależy to, czy etatowiec pozostanie na stanowisku. Odwołanie oświadczenia woli jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.

Na podstawie art. 30 k.p. oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie.

Dowolna forma

Tymczasem dla porozumienia stron o rozwiązaniu umowy o pracę ustawodawca nie przewidział nawet formy pisemnej. Wystarczy więc ustna, choć do celów dowodowych lepiej mieć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9926

Wydanie: 9926

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament