Kiedy korygować koszty w związku z udzielonym rabatem
Gdy w związku z reklamacją towaru przez podatnika kontrahent obniżył cenę i udokumentował to fakturą korygującą, związane z tym koszty należy skorygować za rok podatkowy, w którym nabyto towar i wystawiono pierwotny dokument sprzedaży.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 9 lipca 2014 r. (I SA/Bk 232/14).
We wniosku o wydanie interpretacji spółka wskazała, że świadczy usługi budowlane i nabywa towary niezbędne do wykonywania tych usług. Na skutek m.in. zgłaszanych reklamacji niektórych towarów kontrahenci udzielają spółce rabatów, które dokumentowane są fakturami korygującymi. Podatnik zwrócił się do organu z pytaniem: czy w związku z otrzymanymi rabatami powinien pomniejszyć koszty uzyskania przychodów za rok, w którym poniesiony został wydatek na reklamowany towar, czy też za rok, w którym został otrzymany rabat. Zdaniem spółki koszt powinien zostać obniżony za rok, w którym otrzymano rabat. Organ nie zgodził się jednak z tym poglądem i wskazał w interpretacji, że korekta kosztów uzyskania przychodów powinna dotyczyć roku, w którym zapłacono...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta