Sprzedaż bez wywozu z Polski też może korzystać z preferencji
VAT | Stawka 0 proc. ma zastosowanie, gdy towary po ich uszlachetnieniu przez inny podmiot zostaną przesłane do drugiego państwa członkowskiego UE.
Adam Czekalski
- Firma Alfa handluje drewnem przeznaczonym do wytwarzania mebli. Towar jest sprzedawany czeskiemu kontrahentowi. Drewno jest przekazywane na zlecenie nabywcy do innej polskiej firmy, która zajmuje się produkcją mebli dla czeskiego odbiorcy. Jak należy wykazać dostawę towarów dla zagranicznego kontrahenta: jako sprzedaż ze stawką zero proc. czy z VAT (towar nie jest wywożony poza terytorium Polski)? Jak należy udokumentować taką transakcję?– pyta czytelnik.
Stawka zero proc. VAT ma zastosowanie co do zasady wyłącznie w odniesieniu do eksportu towarów (wywozu na terytorium państwa trzeciego) lub wywozu do innego państwa członkowskiego UE (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów). Gdy towar nie jest bezpośrednio wywożony z terytorium Polski, transakcja taka także może być potraktowana jako dostawa opodatkowana preferencyjną stawką zero proc. VAT. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy towary po ich uszlachetnieniu (przerobie, naprawie, modernizacji itp.) przez inny podmiot zostaną następnie wywiezione do innego państwa członkowskiego UE (np. Czech). Przepisy o VAT wymagają w takiej sytuacji spełnienia wielu dodatkowych warunków.
Kwestia sprzedaży towarów, na których zostaną wykonane tzw. usługi na majątku ruchomym na rzecz podatników VAT z innych państw członkowskich, została uregulowana w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta