Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak walczyć z opieszałością

03 września 2014 | Prawo i praktyka | Rafał Bobkiewicz
Rafał Bobkiewicz
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Rafał Bobkiewicz

PROCEDURY | Przedsiębiorca może skierować sprawę do sądu cywilnego i dochodzić odszkodowania za wynikłą szkodę, gdy uzyska postanowienie stwierdzające przewlekłość w jego sprawie.

Przewlekłość postępowań organów administracyjnych oraz sądów jest zmorą przedsiębiorców. W sytuacji, gdy wiele przedsięwzięć biznesowych wymaga uzyskania od organów publicznych odpowiednich decyzji administracyjnych lub też wyroków sądowych przeciwko kontrahentom, problem dotyka każdego podmiotu niezależnie od tego, czy jest on małym, lokalnym przedsiębiorcą czy też międzynarodową korporacją. Negatywne skutki przewlekłości są różnorakie i zależą oczywiście od okoliczności sprawy oraz profilu działalności przedsiębiorcy. Mogą polegać na czasowym zablokowaniu inwestycji infrastrukturalnej znacząco zwiększającym jej koszty bądź też w ekstremalnym przypadku skutkować brakiem płynności i w konsekwencji upadłością przedsiębiorcy.

Co to właściwie jest

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie, czym jest stan przewlekłości. Orzecznictwo generalnie charakteryzuje przewlekłość jako stan, w którym organ publiczny nie dochowuje należytej staranności w takim zorganizowaniu postępowania, aby zakończyło się ono w rozsądnym terminie, względnie stan, w którym organ dokonuje czynności, w tym dowodowych, pozbawionych jakiegokolwiek znaczenia dla sprawy. Jest to zatem sytuacja, która jeśli obiektywnie zaistnieje, nie może zostać uchylona. Inaczej jest w przypadku bezczynności, gdzie podjęcie działania obiektywnie eliminuje stan...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9931

Wydanie: 9931

Spis treści
Zamów abonament