Nieletni w firmie na szczególnych prawach
UMOWY | Zatrudnienie młodocianego do wykonywania prac lekkich nie wymaga spełnienia tylu warunków, co przyjęcie go w celu przygotowania zawodowego.
Dla części uczniów 1 września to nie tylko powrót do szkoły, ale także czas podjęcia lub kontynuacji pracy. Zatrudnianie takich osób kojarzy się z praktyczną nauką zawodu. Jednak młodociani mogą też pracować przy pracach niezwiązanych z nauką, jeśli są to prace lekkie, po spełnieniu łącznie dwóch warunków:
- ukończenia co najmniej gimnazjum i 16 lat,
- przedstawienia świadectwa lekarskiego, że praca danego rodzaju nie zagraża zdrowiu nieletniego (dodatkowo obok wyniku wstępnego badania lekarskiego).
Pracodawca zatrudniający młodocianych bierze na siebie dodatkowe obowiązki. Musi przestrzegać szczególnych zasad dotyczących ochrony zdrowia, czasu pracy i urlopów. Nie może zatrudniać nieletnich w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Musi też pilnować, aby ich tydzień pracy był przeciętnie pięciodniowy. Obowiązkiem przełożonego jest też ujęcie w regulaminie pracy wykazu prac wzbronionych młodocianym, rodzaju prac i wykazu stanowisk pracy dozwolonych nieletnim zatrudnionym w celu odbywania przygotowania zawodowego lub w innym. Musi też prowadzić ewidencję pracowników młodocianych. Jeżeli zaś w firmie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia, konieczne jest prowadzenie rejestru wyników badań i pomiarów takich czynników na stanowiskach pracy, z wyodrębnieniem tych zajmowanych przez młodocianych.
Wariant 1....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta