Przymusowa zmiana stanowiska
PROCEDURA | Pracodawca nie zawsze musi stosować wypowiedzenie warunków pracy, aby przesunąć na inne stanowisko osobę, która nie chce podpisać w tej sprawie porozumienia.
Ryszard Sadlik
W czasie trwania zatrudnienia nierzadko dochodzi do sytuacji, gdy konieczna jest zmiana stanowiska zajmowanego przez pracownika. Jeśli zatrudniony się na to zgadza, nie ma problemu. Strony zgodnie ustalają wówczas nowe warunki pracy.
Do zawarcia porozumienia zmieniającego dochodzi zwykle przez złożenie pracownikowi pisemnej propozycji, na którą on wyraża zgodę. Często ma ono postać aneksu do umowy o pracę, w którym strony zgodnie wskazują, jakie warunki zatrudnienia ulegają zmianie i od kiedy.
Inaczej jest, gdy pracownik nie akceptuje propozycji firmy i nie chce pracować na oferowanym mu stanowisku. Najczęściej pracodawca musi wtedy sięgnąć po wypowiedzenie zmieniające uregulowane w art. 42 kodeksu pracy. Stanowi ono podstawowy sposób zmiany treści stosunku pracy przez jednostronne oświadczenie pracodawcy.
Taką procedurę stosuje się zwłaszcza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta