Iluzja czy biznesowa rzeczywistość
Amerykańskie i europejskie organy ścigania dokonywały w ostatnich latach licznych aresztowań menedżerów spółek podejrzanych o praktyki korupcyjne.
Pod koniec lipca brytyjskie Biuro ds. Poważnych Przestępstw Finansowych (ang. Serious Fraud Office, SFO) wszczęło postępowanie karne przeciwko spółce zależnej potentata z branży infrastruktury energetycznej i transportowej. Spółce zostało przedstawionych łącznie sześć zarzutów. Trzy o przestępstwa korupcyjne z sekcji 1 ustawy o zapobieganiu korupcji (ang. Prevention of Corruption Act 1906) oraz trzy zarzuty o popełnienie tzw. zmowy w celu skorumpowania z sekcji 1 brytyjskiego kodeksu karnego (ang. Criminal Law Act 1977). Informację o możliwości popełnienia przestępstwa przekazał do SFO Urząd Prokuratora Generalnego Szwajcarii. Śledztwo, w wyniku którego wszczęto postępowanie karne, trwało już ponad pięć lat.
Domniemane przestępstwa zostały popełnione w okresie od 1 czerwca 2000 r. do 30 listopada 2006 r. i były związane z realizacją dużych projektów transportowych. Już teraz dyrektor SFO David Green zapowiedział, iż po skazaniu spółki podjęte zostaną natychmiast kroki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta