Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przed trzęsieniem ziemi w Prawie i Sprawiedliwości

03 września 2014 | Rzecz o polityce | Jarosław Makowski
Niewykluczone, że po kolejnych przegranych wyborach Jarosław Gowin będzie namawiany przez część polityków PiS do „politycznego zabójstwa” Jarosława Kaczyńskiego
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Niewykluczone, że po kolejnych przegranych wyborach Jarosław Gowin będzie namawiany przez część polityków PiS do „politycznego zabójstwa” Jarosława Kaczyńskiego

Wiele wskazuje na to, że oczekiwane zwycięstwa głównej siły na prawicy się oddalą.

Na pierwszy rzut oka to sytuacja, o której zawsze marzyli Jarosław Kaczyński i politycy PiS. Donald Tusk znika z polskiej polityki. Zostaje przewodniczącym Rady Europejskiej, czyli de facto jest prezydentem Unii. Od 1 grudnia przenosi się do Brukseli, a tym samym krajowa polityka w perspektywie premiera schodzi na drugi plan. Tak oto największy rywal i konkurent PiS, polityk, z którym Kaczyński zaliczył siedem porażek wyborczych z rzędu, pozostawia po sobie puste miejsce.

A więc droga do władzy, o której Prawo i Sprawiedliwość marzy od 2007 roku, wydaje się prosta i łatwa. Ale, jeśli dobrze ucho przyłożyć, w PiS nie słychać otwieranych butelek szampana. Nie widać radości, jaka przecież winna towarzyszyć bezproblemowemu marszowi po władzę. I dlaczego Kaczyński dziś raczej odczuwa ból głowy, niż wpada w euforię? Czy zatem odejście Tuska do Brukseli nie spowoduje większego trzęsienia ziemi w PiS niż w Platformie Obywatelskiej?

Podważenie przywództwa

Po pierwsze, co odnotowali już prawie wszyscy, ale co trzeba powtórzyć: polityczna strategia Prawa i Sprawiedliwości była do tej pory budowana na nienawiści do premiera Donalda Tuska. Kaczyński nie krył, że żyje, pracuje i walczy, aby zobaczyć porażkę szefa PO. A w związku z tym całą polityczną pisowską maszynę, jak i prawicową propagandę programowano tak, by na ślepo „walić w Tuska".

Dziś,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9931

Wydanie: 9931

Spis treści
Zamów abonament