Zajęcie pensji to dla szefa sporo obowiązków
PROCEDURY | Niespłacone pożyczki, mandaty czy alimenty to tylko nieliczne zobowiązania, które podlegają ściągnięciu w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej. Pracodawca dłużnika musi na bieżąco informować komornika o jego zarobkach czy zwolnieniu z pracy.
- Dostaliśmy od komornika sądowego zajęcie wynagrodzenia jednego z pracowników. Jest to pierwsza egzekucja, którą musimy realizować. Jakie są obowiązki pracodawcy w tym zakresie? Co po kolei musimy zrobić?
Egzekucję sądową prowadzi komornik, który jako organ egzekucyjny wystawia zajęcie wynagrodzenia za pracę dłużnika na podstawie tytułu wykonawczego od wierzyciela. Pismo od komornika zobowiązuje pracodawcę do współpracy polegającej na:
1) przedstawieniu komornikowi – w ciągu tygodnia – zestawienia periodycznego wynagrodzenia dłużnika za pracę oraz oddzielnie jego dochodu z wszelkich innych tytułów (np. z dodatkowego zlecenia) – za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie; tę kwotę należy rozbić na poszczególne miesiące; dodatkowo szef musi podać, w jakiej kwocie i w jakich terminach będzie przekazywał zajęte wynagrodzenie wierzycielowi,
2) zaprzestaniu wypłacania pracownikowi pensji, poza częścią wolną od zajęcia,
3) przekazywaniu zajętego wynagrodzenia bezpośrednio wierzycielowi i zawiadomieniu komornika o pierwszej wypłacie; względnie szef może przekazywać komornikowi zajętą pensję, gdy jest lub zostanie do niej skierowana również inna egzekucja, a zarobki nie wystarczają na pokrycie wszystkich egzekwowanych świadczeń,
4) złożeniu oświadczenia o rodzaju ewentualnych przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia za pracę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta