Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zgłoszenie do MOSS znacznie ułatwi rozliczenia

12 stycznia 2015 | Monitor Księgowość i Podatki | Tomasz Krywan

Miejscem świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych 
i elektronicznych sprzedawanych osobom prywatnym z innych krajów członkowskich UE są te państwa. Polscy przedsiębiorcy nie muszą jednak płacić podatku w każdym z nich.

Tomasz Krywan

Od 1 stycznia 2015 r. polscy podatnicy świadczący usługi telekomunikacyjne, nadawcze oraz elektroniczne dla osób prywatnych z innych państw członkowskich muszą co do zasady rozliczać VAT w państwach nabywców tych usług. Oznacza to, że powinni się rejestrować w tych państwach jako podatnicy VAT. Istnieje jednak możliwość rozliczania podatku w tym zakresie w Polsce.

Uszczelnianie systemu

Od 1 stycznia 2015 r. miejscem świadczenia usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych oraz usług elektronicznych (tj. usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych oraz usług elektronicznych w rozumieniu art. 2 pkt 25a–26 ustawy o VAT) na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest zawsze miejsce, w którym podmioty te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu (zob. art. 28k ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2015 r.). Podmiotami niebędącymi podatnikami są przede wszystkim osoby prywatne. Zatem obecnie świadczenie przez polskich podatników usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych oraz usług elektronicznych na rzecz zagranicznych osób prywatnych nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce, lecz w państwach stałego miejsca zamieszkania (lub zwykłego miejsca pobytu) tych osób.

Wiąże się z tym co do zasady obowiązek rejestracji polskich podatników w państwach nabywców usług...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10037

Wydanie: 10037

Spis treści
Zamów abonament