Zgłoszenie do MOSS znacznie ułatwi rozliczenia
Miejscem świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych sprzedawanych osobom prywatnym z innych krajów członkowskich UE są te państwa. Polscy przedsiębiorcy nie muszą jednak płacić podatku w każdym z nich.
Tomasz Krywan
Od 1 stycznia 2015 r. polscy podatnicy świadczący usługi telekomunikacyjne, nadawcze oraz elektroniczne dla osób prywatnych z innych państw członkowskich muszą co do zasady rozliczać VAT w państwach nabywców tych usług. Oznacza to, że powinni się rejestrować w tych państwach jako podatnicy VAT. Istnieje jednak możliwość rozliczania podatku w tym zakresie w Polsce.
Uszczelnianie systemu
Od 1 stycznia 2015 r. miejscem świadczenia usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych oraz usług elektronicznych (tj. usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych oraz usług elektronicznych w rozumieniu art. 2 pkt 25a–26 ustawy o VAT) na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest zawsze miejsce, w którym podmioty te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu (zob. art. 28k ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2015 r.). Podmiotami niebędącymi podatnikami są przede wszystkim osoby prywatne. Zatem obecnie świadczenie przez polskich podatników usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych oraz usług elektronicznych na rzecz zagranicznych osób prywatnych nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce, lecz w państwach stałego miejsca zamieszkania (lub zwykłego miejsca pobytu) tych osób.
Wiąże się z tym co do zasady obowiązek rejestracji polskich podatników w państwach nabywców usług...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta