Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zielone certyfikaty do zmiany

12 stycznia 2015 | Ciekawa ekonomia

Nadwyżka certyfikatów jest barierą w rozwoju energetyki odnawialnej.

Jaromír Pečonka, Grzegorz Skarżyński

Już od końca 2011 r. trwają prace nad nową ustawą o odnawialnych źródłach energii (OZE), która ma wyznaczyć kierunek rozwoju energetyki odnawialnej na kolejne lata. Uwaga osób zaangażowanych w jej przygotowanie skupiona jest obecnie na negocjacjach zapisów fundamentalnych dla projektów, które będą realizowane po wejściu ustawy w życie.

Tymczasem obecny, oparty na formule tzw. zielonych certyfikatów, system wsparcia dla energetyki odnawialnej boryka się z poważnymi problemami. Bez rozwiązań systemowych i regulacyjnych już teraz grozi nam załamanie jej rozwoju.

Ważne wsparcie OZE

Zielone certyfikaty wydawane są operatorom instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) i znajdują się w obrocie na Towarowej Giełdzie Energii (TGE). Sprzedaż certyfikatów jest ważnym źródłem przychodów dla wytwórców energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (przedsiębiorstwa energetyczne muszą wykazać się odpowiednim udziałem energii odnawialnej, jeśli jest za niski, mogą nabyć zielone certyfikaty na TGE – red.).

Od 2005 r., kiedy zmodyfikowano system wsparcia, ich cena kształtowała się niewiele poniżej opłaty zastępczej i stanowiła wyznacznik dla opracowywanych biznesplanów projektów inwestycyjnych, które wykorzystują zasoby odnawialne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10037

Wydanie: 10037

Spis treści
Zamów abonament