Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inspektor pracy nie pomoże w staraniach o pomostówkę

12 stycznia 2015 | Prawo | Ksawery Wardacki

Pracownik, który chce, by jego praca była uznana za wykonywaną w szczególnych warunkach, powinien się zwrócić do ZUS, a nie do Państwowej Inspekcji Pracy.

Naczelny Sąd Administracyjny, rozpatrując sprawę pracownika opolskiej elektrowni, zatrudnionego na stanowisku kierownika zmiany gospodarki paliwowej, nie miał wątpliwości, że o tym, czy praca jest wykonywana w szczególnych warunkach, rozstrzyga ZUS.

Kierownikowi nie spodobało się, że nie został umieszczony w ewidencji osób wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Przez to nie mógł skorzystać z korzystniejszej emerytury na podstawie ustawy o emeryturach pomostowych.

Kierownik postanowił więc poskarżyć się Państwowej Inspekcji Pracy. Wniósł do tego organu, by inspektor zbadał jego stanowisko pracy w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10037

Wydanie: 10037

Spis treści
Zamów abonament