Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zostało niewiele czasu na zmianę niektórych decyzji

12 stycznia 2015 | Monitor Księgowość i Podatki | Łukasz Sitek
O wyborze formy opodatkowania należy powiadomić urząd skarbowy
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa
O wyborze formy opodatkowania należy powiadomić urząd skarbowy

Nawet jeśli podatnik zakomunikował już fiskusowi swój wybór co do formy opodatkowania na 2015 r., ale zmienił zdanie, może jeszcze wycofać swoje oświadczenie. Chyba że uzyskał przychód. Wtedy musi czekać do przyszłego roku.

Łukasz Sitek

Zasadą jest, że dochody uzyskiwane z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez osoby fizyczne są opodatkowane według skali podatkowej ze stawkami 18 i 32 proc. Niektórzy podatnicy mają jednak, po spełnieniu warunków określonych w przepisach, możliwość wyboru innej formy opodatkowania. W grę wchodzi 19-proc. stawka liniowa PIT, ryczałt ewidencjonowany oraz karta podatkowa. Przed podjęciem decyzji oczywiście warto się dobrze zastanowić i dokładnie policzyć. Nie zawsze bowiem niższa stawka podatkowa oznacza korzystniejsze zasady opodatkowania. Przy niektórych formach przedsiębiorca nie może np. uwzględnić kosztów podatkowych czy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.

Trzeba pamiętać o terminie

Gdy podatnik przeanalizuje plusy i minusy danej formy opodatkowania i zdecyduje, że nie chce się rozliczać według skali podatkowej, musi – aby płacić podatek w wybrany przez siebie sposób – dopełnić jeszcze formalności, czyli powiadomić o swojej decyzji urząd skarbowy. Aby wybór był skuteczny, musi zrobić to w ściśle określonym terminie i do tego na piśmie. Przepisy wyraźnie mówią, że możliwość decydowania o wyborze formy opodatkowania istnieje do 20 stycznia danego roku podatkowego. Terminu tego nie wolno przekroczyć. Jeśli podatnik spóźni się choćby o jeden dzień, nie będzie mógł skorzystać z wybranej przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10037

Wydanie: 10037

Spis treści
Zamów abonament