Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Które firmy prześlą do urzędu dokumenty drogą elektroniczną

12 stycznia 2015 | Monitor Księgowość i Podatki | Marcin Retka
Marcin Retka, menedżer w dziale doradztwa podatkowego w zespole ds. PIT 
w KPMG w Polsce
źródło: materiały prasowe
Marcin Retka, menedżer w dziale doradztwa podatkowego w zespole ds. PIT 
w KPMG w Polsce

Już obowiązują przepisy dotyczące składania przez internet deklaracji i informacji oraz rocznego obliczenia PIT i CIT przez niektórych płatników i podatników. Mają one zastosowanie już do rozliczeń za 2014 rok.

Marcin Retka

Ustawa z 26 września 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opublikowana w Dzienniku Ustaw z 12 listopada pod poz. 1563 wprowadziła nowe zasady składania deklaracji podatkowych, informacji podatkowych oraz rocznego obliczenia podatku dla niektórych płatników i podatników PIT oraz podatników CIT.

Kogo dotyczą zmiany...

Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów od 1 stycznia 2015 roku informacje podatkowe PIT-11, PIT-8C, PIT-R, IFT-1/IFT-1R, IFT-3/IFT-3R, a także deklaracje PIT-4R i PIT-8AR oraz roczne obliczenie podatku PIT-40 co do zasady należy składać za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Obowiązek ten został nałożony na podmioty pełniące funkcję płatnika, tj. podmiotu, który zobowiązany jest do obliczenia, pobrania i wpłacenia do właściwego urzędu skarbowego zaliczki na podatek (np. podmioty zatrudniające pracowników i zleceniobiorców, organy emerytalne i rentowe), jak również inne podmioty niepełniące funkcji płatnika (formularz PIT-8C).

...a kto został zwolniony z obowiązków

Z obowiązku elektronicznego składania formularzy podatkowych zostały zwolnione następujące podmioty:

- jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10037

Wydanie: 10037

Spis treści
Zamów abonament