Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasami warto wcześniej rozliczyć się z fiskusem

12 stycznia 2015 | Monitor Księgowość i Podatki | Marek Piotrowski

20 stycznia upływa termin zapłaty zaliczki za ostatni miesiąc albo kwartał 2014 r. Dla niektórych przedsiębiorców korzystniejsze może być jednak złożenie przed tą datą zeznania rocznego i uiszczenie podatku.

Początek roku to czas, w którym przedsiębiorcy opodatkowujący dochody osiągane z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem dochodowym od osób fizycznych obok licznych obowiązków sprawozdawczych zobowiązani są także do obliczenia i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy za ostatni okres rozliczeniowy. Większość takich przedsiębiorców pamięta jeszcze czas, gdy zaliczkę tę płaciło się do 20 grudnia niejako ryczałtowo w wysokości zaliczki należnej za przedostatni okres rozliczeniowy. W porównaniu z poprzednimi zasadami niewątpliwie korzystniejszy jest obecnie obowiązujący model rozliczania zaliczek na podatek dochodowy. Polega on na tym, że zaliczkę za taki okres opłaca się w wysokości rzeczywistej, należnej za ostatni miesiąc lub kwartał roku podatkowego.

Uwaga na daty

Jeśli chodzi o techniczny aspekt opłacania zaliczek na podatek dochodowy, to zgodnie z art. 44 ust. 6 ustawy o PIT zaliczki miesięczne od dochodów z działalności gospodarczej wpłaca się w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, natomiast zaliczki kwartalne podatnicy wpłacają w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Co jednak szczególnie istotne, zaliczkę za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Nie wpłaca się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10037

Wydanie: 10037

Spis treści
Zamów abonament