Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słaby złoty, ceny w górę

12 stycznia 2015 | Ciekawa ekonomia
W ciągu roku złoty osłabił się względem dolara o jedną piątą. Euro zdrożało nieznacznie.
źródło: Rzeczpospolita
W ciągu roku złoty osłabił się względem dolara o jedną piątą. Euro zdrożało nieznacznie.

handel | Przez drogiego dolara w ciągu paru miesięcy ceny sprzętu RTV/AGD, zabawek, egzotycznych owoców, kawy, odzieży i samochodów pójdą w górę.

michał duszczyk

Nadchodzą trudne czasy dla firm importujących spoza strefy euro. Prawie 20-proc. wzrost kursu dolara wobec wspólnej waluty w ciągu ostatniego roku nie pozostanie bez wpływu na ich koszty, a w rezultacie ceny na sklepowych półkach. Tym bardziej że prognozy nie są najlepsze. Analitycy banku Pekao przewidują, że na koniec 2015 r. za dolara zapłacimy nawet 3,9 zł, podczas gdy na koniec 2013 r. było to 3 zł.

– Ostatnie zwyżki kursu dolara powyżej 3,6 zł, euro do 4,3 zł i spadek notowań euro wobec dolara do pięcioletniego minimum nie sprzyjają polskiej gospodarce i konsumentom. Jeżeli cena dolara szybko i trwale nie zejdzie poniżej granicy 3,6 zł, to zagrożenie wzrostu kursu o kolejne 10 proc. będzie bardzo realne – ostrzega Łukasz Wardyn, dyrektor zarządzający City Index na Europę Środkowo-Wschodnią.

Tablety i kawa zdrożeją

To złe informacje, bo dolar jest dominującą walutą w handlu światowym. – Zatem wszystko co importujemy z Chin, obu Ameryk, krajów Trzeciego Świata, narażone jest na niekorzystny efekt różnic kursowych – mówi Andrzej Kurnicki, ekspert polityki monetarnej, wykładowca Uczelni Łazarskiego.

Co może zdrożeć? Lista jest długa, a na niej sprzęt RTV i AGD, tekstylia, kawa i herbata, samochody, egzotyczne owoce, zabawki, ale też polskie produkty, do których sprowadza się części lub surowce.

Zdaniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10037

Wydanie: 10037

Spis treści
Zamów abonament