Jak ustalić moment uzyskania przychodu przy usługach ciągłych
Badając, czy dana usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, należy sprawdzać nie tylko dosłowne brzmienie zapisów umów z klientami czy treść wystawianych im faktur, ale całokształt okoliczności faktycznych danej sprawy.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 13 marca 2014 r. (IPPB3/ 423-1011/13-2/KK).
Spółka skierowała do organu podatkowego wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu uzyskania przychodu z tytułu usługi rozliczanej w okresach rozliczeniowych. Wnioskodawca uważał, że na podstawie art. 12 ust. 3c ustawy o CIT moment powstania obowiązku podatkowego powstaje w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego określonego w umowie, tj. w ostatnim dniu kwartału, którego dotyczy faktura.
Wniosek został złożony przez spółkę świadczącą usługi, których efektem są oszczędności w zużyciu energii cieplnej w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Wnioskodawca pobiera od klientów wynagrodzenie abonamentowe na podstawie podpisywanych umów. Faktury za usługi są wystawiane raz na kwartał z góry, natomiast płatności mają być robione najpóźniej ostatniego dnia roboczego poprzedzającego okres kwartalny, za który wystawiono fakturę....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta