Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Transfer działalności pod lupą organów skarbowych

12 stycznia 2015 | Monitor Księgowość i Podatki | Ewelina Wilczyńska
źródło: materiały prasowe

Podmioty, które w ostatnich latach przenosiły działalność do firm powiązanych, powinny wiedzieć, że takie transakcje podlegają regulacjom o cenach transferowych. Fiskus może je kontrolować pod kątem przeprowadzenia ich na warunkach rynkowych.

W połowie ubiegłego roku minister finansów zmienił rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych (dalej: rozporządzenie). Do rozporządzenia dodano regulacje dotyczące działań restrukturyzacyjnych.

Na czym polega restrukturyzacja

Zgodnie z rozporządzeniem przez restrukturyzację działalności rozumie się przeniesienie pomiędzy podmiotami powiązanymi istotnych ekonomicznie funkcji, aktywów lub ryzyk. W poprzednich artykułach składających się na cykl poświęcony restrukturyzacji w kontekście cen transferowych przedstawiono definicję „ekonomicznej istotności" oraz wymieniono rodzaje zdarzeń gospodarczych, które należy uznać za restrukturyzację według definicji z polskich przepisów.

Niniejszy artykuł szczegółowo omawia transfer działalności pomiędzy podmiotami powiązanymi. W praktyce tego rodzaju działania dotyczą w szczególności procesów polegających na wydzieleniu części działalności (np. działalność produkcyjna, badawczo-rozwojowa) do podmiotów, które w ramach grup kapitałowych specjalizują się w poszczególnych obszarach biznesowych.

Zintegrowana część przedsiębiorstwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10037

Wydanie: 10037

Spis treści
Zamów abonament