Jak rozpocząć działalność za Odrą
Do założenia małej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Niemczech nie jest konieczne wniesienie określonego kapitału. Jednak w praktyce nie powinien być on niższy niż 1000 euro ze względu na opłaty związane z uruchomieniem firmy.
Polscy przedsiębiorcy wciąż chętnie podejmują działalność gospodarczą na terenie Republiki Federalnej Niemiec, a wachlarz świadczonych przez nich usług jest z roku na rok coraz bogatszy. Jednak w znaczącej większości przypadków, czy to już na etapie rejestrowania działalności, czy też w trakcie jej prowadzenia, podmioty gospodarcze napotykają różnego rodzaju trudności. Przyczyną jest złożoność wymogów formalnoprawnych, które należy spełnić, aby móc legalnie podjąć działalność gospodarczą u naszych zachodnich sąsiadów.
KROK 1. Wybór formy
Najczęściej wybieranymi formami prowadzenia działalności gospodarczej na rynku niemieckim jest jednoosobowa działalność na własny rachunek lub działalność w formie samodzielnego oddziału polskiej spółki. Inwestorzy, którzy planują prowadzić działalność na większą skalę, preferują funkcjonowanie w formie spółek osobowych i kapitałowych, ale najczęściej są zainteresowani założeniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Można ją rozpoznać na rynku na podstawie skrótu – GmbH (Gesellschaft mit beschränkter Haftung). Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim ograniczonemu ryzyku finansowemu jej udziałowców i członków zarządu, którzy odpowiadają swoim osobistym majątkiem tylko w wyjątkowych przypadkach. Warto w tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta