Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W całym kraju takie same zadania

12 stycznia 2015 | Prawo | Agata Łukaszewicz

kazusy | Chcesz zostać adwokatem lub radcą prawnym, sprawdź, czy poradzisz sobie z napisaniem apelacji.

Od 11 do 13 marca odbędzie się tegoroczny egzamin zawodowy dla adwokatów i radców prawnych. Pierwszy dzień to sprawdzian z prawa karnego. Publikujemy dziś kolejne trzy kazusy, które, mamy nadzieję, pomogą się przygotować do zaliczenia. Rok temu trzeba było opracować akt oskarżenia albo apelację. Jeśli zdający uznał, że nie ma podstaw do ich wniesienia, mógł sporządzić opinię prawną.

Rzucił butelką w samochód

1 Stan faktyczny: wyrokiem z 10 września 2012 r. SR w Poznaniu uznał Piotra G. za winnego tego, że 1 czerwca 2012 r. w Poznaniu przy ul. Głogowskiej 11 rzucił butelką od wina w pojazd Seat Cordoba, czym doprowadził do uszkodzenia o łącznej wartości 310,28 zł, tj. przestępstwa z art. 288 § 1 kodeksu karnego Za czyn ten sąd wymierzył mu karę pięciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata i na podstawie art. 46 § 1 k.k. orzekł obowiązek naprawienia szkody – zapłata na rzecz pokrzywdzonego 310,28 zł. Oskarżony nie kwestionuje, iż rzucił butelką, ale wskazuje, że został sprowokowany. Pokrzywdzony w obelżywych słowach obrażał go oraz jego dziewczynę. Oskarżony przeprosił pokrzywdzonego i wyraził skruchę.

Zadanie

Będąc obrońcą Piotra G., przygotuj apelację, ograniczając się do wskazania zakresu zaskarżenia wyroku, zarzutu bądź zarzutów oraz wniosku apelacji, mając na względzie, iż w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10037

Wydanie: 10037

Spis treści
Zamów abonament