Wstęp do klubu fitness z 8-proc. VAT
Wstęp powinien być rozumiany nie tylko jako samo fizyczne wejście do obiektu, ale również jako korzystanie z określonych, typowych dla niego świadczeń. W odniesieniu do siłowni chodzi o możliwość wykonywania ćwiczeń przy wykorzystaniu znajdujących się na jej terenie przyrządów.
Tak wynika z interpretacji ogólnej ministra finansów z 2 grudnia 2014 r. (PT1/033/ 32/354/LJU/14).
W ostatnich miesiącach nabrzmiewał spór pomiędzy podatnikami prowadzącymi siłownie i kluby fitness a organami podatkowymi wydającymi interpretacje indywidualne. Sprowadzał się on do oceny, jaką stawkę VAT należy zastosować, sprzedając wejściówki czy karnety upoważniające do wstępu do tego typu obiektów. Dwa kluczowe zagadnienia w tym zakresie dotyczyły rozumienia użytych w przepisach o VAT słowach „rekreacja" oraz „usługi w zakresie wstępu". W odpowiedzi na jedną z niedawno złożonych interpelacji poselskich ministerstwo dało do zrozumienia, że właśnie pracuje nad przygotowaniem treści interpretacji ogólnej odnoszącej się do tych zagadnień.
Efektem tych prac jest wydana 2 grudnia 2014 r. przez ministra finansów interpretacja ogólna dotycząca właśnie opodatkowania VAT usług świadczonych przez siłownie i kluby, w których Polacy hartują swoje organizmy. Rozstrzygane w interpretacji zagadnienie dotyczy zastosowania przepisu ustalającego VAT na poziomie 8 proc. dla usług...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta