Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prostsze zasady prywatnych jazd? Pozornie

12 stycznia 2015 | Monitor Księgowość i Podatki | Marek Jarocki
źródło: 123RF

Ustalenie ryczałtowego przychodu pracownika, który korzysta ze służbowego auta po godzinach pracy, miało zakończyć spory z fiskusem w tym zakresie. Jednak bez dobrze napisanego regulaminu używania firmowej floty będzie to trudne.

1 stycznia 2015 r. weszły w życie przepisy, które mają uprościć system rozliczania użytkowania aut służbowych do celów prywatnych. Nowe przepisy jednoznacznie określają wartość świadczenia uzyskiwanego przez pracownika z tytułu użytkowania samochodu służbowego dla celów prywatnych. Wartość takiego świadczenia wynosi:

- 250 zł miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3 – co przy stawce podatkowej 18 proc. oznacza kwotę 45 zł zryczałtowanego miesięcznego podatku lub

- 400 zł miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3, czyli 72 zł zryczałtowanego miesięcznego podatku.

Wątpliwości dotyczące nowych, wydawało się, że ułatwiających rozliczenia przedsiębiorcom przepisów pojawiły się tuż po ogłoszeniu podpisania nowej ustawy przez prezydenta. Resort finansów wyjaśnił, że nowy przepis obejmuje wszelkie formy wykorzystywania samochodu do celów prywatnych, także podczas urlopu i dni wolnych od pracy. A co z paliwem? Ministerstwo zajęło stanowisko, że kwota ryczałtu obejmuje jedynie udostępnienie auta do celów prywatnych, bez paliwa.

Jednak specjaliści z zakresu prawa podatkowego twierdzą, że nowe przepisy nie ustalają tej kwestii jednoznacznie i możliwa jest ich inna interpretacja. Odpowiednio ułożony regulamin korzystania z aut służbowych może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10037

Wydanie: 10037

Spis treści
Zamów abonament