Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy nowe zwolnienie

12 stycznia 2015 | Monitor Księgowość i Podatki | Agata Paul
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa

Rozszerzenie katalogu źródeł prawa, które są podstawą niepodlegającego PIT odszkodowania wypłaconego zatrudnionemu, to odpowiedź na postanowienie Trybunału Konstytucyjnego. Czy jednak zmiana ta przyczyni się 
do ujednolicenia opinii fiskusa na ten temat?

4 października 2014 r. na mocy ustawy  z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1328) zmieniony został m.in. art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT >patrz tabela.  Zgodnie z art. 14 nowelizacji przepis w tym brzmieniu ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2014 r.

Przypomnijmy, że przepis ten został zmieniony w związku z postanowieniem Trybunału Konstytucyjnego z 29 marca 2013 r. (S2/13). Trybunał  stwierdził istnienie luki prawnej oraz potrzebę podjęcia inicjatywy ustawodawczej w kwestii uzupełnienia art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy  o PIT o inne – obok wymienionych w tym przepisie ustaw oraz przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw – normatywne źródła prawa pracy, na podstawie których możliwe jest zasądzenie odszkodowania.

Czy wątpliwości pozostaną

Należy zdecydowanie pozytywnie ocenić inicjatywę ustawodawcy w zakresie rozszerzenia katalogu źródeł zwolnienia odszkodowania otrzymywanego przez pracownika. W praktyce bardzo często zdarza się bowiem, że uprawnienia do odszkodowań w określonej wysokości wynikają np. z układów zbiorowych pracy. Postanowienia tego rodzaju często zamieszczane są także w porozumieniach i regulaminach tworzonych przy okazji tzw. zwolnień...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10037

Wydanie: 10037

Spis treści
Zamów abonament