Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na klientów czekają gotowe mieszkania

12 stycznia 2015 | Nieruchomości Warszawa | Aneta Gawrońska
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita
Ile nowych mieszkań już ukończonych
źródło: Rzeczpospolita
Ile nowych mieszkań już ukończonych

OFERTY | Końca wysypu nowych inwestycji nie widać. Tymczasem deweloperzy oferują lokale wprowadzone na rynek w 2007 roku.

Na ośmiu największych rynkach w kraju na koniec listopada ubiegłego roku było ponad 50,8 tys. mieszkań, z czego gotowych lokali było ponad 13,4 tys. zł, czyli ok. 26,4 proc. – wynika z analiz redNetProperty Group.

Rozkład i widok z okna

– Ukończone już mieszkania w poszczególnych miastach stanowią od 20,5 do 51 proc. oferty. Największy odsetek gotowych lokali oferuje rynek katowicki, gdzie na oddanych do użytku osiedlach znajduje się już co drugi lokal – podaje Katarzyna Michalak, analityk redNet Property Group. – W Szczecinie mieszkania, do których klient może od razu dostać klucze, to ponad 40 proc. rynku pierwotnego.

Procentowo najmniej gotowych lokali jest w Warszawie, Trójmieście i we Wrocławiu. – W stolicy, gdzie jest największa podaż i stale rosnący popyt, gotowy do zamieszkania jest co piąty nowy lokal, przy czym odsetek ten systematycznie się zmniejsza – w porównaniu z listopadem 2013 roku spadł o 8,6 proc. – szacuje Katarzyna Michalak. – To głównie efekt rosnącej liczby wprowadzanych do sprzedaży inwestycji. Deweloperzy mogą powiększać swoją ofertę w dużych miastach dzięki sporemu bankowi ziemi.

W listopadzie ubiegłego roku deweloperzy oferowali w Warszawie ponad 19,6 tys. mieszkań, z czego gotowych było 4 tys., czyli 20,5 proc. Rok wcześniej ukończonych lokali było 29,1 proc.

Jak podaje RynekPierwotny. pl, gotowe mieszkania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10037

Wydanie: 10037

Spis treści
Zamów abonament