Po otrzymaniu dotacji trzeba skorygować koszty
Przedsiębiorca nie rozliczy odpisów od tej części wartości środka trwałego, która została mu zwrócona. Zdarza się jednak, że dofinansowanie wpłynęło po jakimś czasie od zakupu. Problemem jest wtedy, czy należy uwzględnić korektę wsteczną, czy ujmować ją na bieżąco.
Dotacja często jest dla przedsiębiorcy istotnym dofinansowaniem zadań inwestycyjnych i w rachunku ekonomicznym przedsiębiorstwa nierzadko może wręcz zdecydować o podjęciu modernizacji firmy. Najczęściej dzięki takiemu dofinansowaniu nabywane są składniki majątku uznawane za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji. W praktyce jednak dotacja jest formą zwrotu środków finansowych zaangażowanych pierwotnie przez przedsiębiorcę na nabycie dotowanego składnika majątku.
Przedsiębiorcy mają więc niejednokrotnie wątpliwości co do tego, w jaki sposób korygować wartość rozpoznanych pierwotnie kosztów uzyskania przychodów wywodzących się z odpisów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta