Nawet krótka degradacja nie może być karą
Przeniesienie pracownika na inne, niższe stanowisko, które nie odpowiada jego kwalifikacjom zawodowym, narusza jego dobra osobiste i uzasadnia wypłatę mu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
Tak wynika z orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 30 września 2014 r. (III APa 11/14).
Pracownica wystąpiła przeciwko byłemu pracodawcy o zasądzenie 15 tys. zł zadośćuczynienia za krzywdę powstałą wskutek naruszenia jej dóbr osobistych, takich jak cześć, godność, dobre imię, zdrowie, prawo do spokoju i wolności od strachu. Zależało jej także na złożeniu oświadczenia, w którym pracodawca przeprosi za dokonane naruszenia.
Początkowo szpital zatrudniał powódkę jako młodszego asystenta, następnie dzięki dobrym ocenom pracy awansowała na pełniącą obowiązki zastępcy kierownika. Stosunki między nią a podległymi pracownikami układały się poprawnie do czasu istotnej zmiany systemu premiowego. Pozbawiał on załogę znacznej części wynagrodzenia, bez jednoczesnego zmniejszenia zakresu obowiązków. Spowodowało to nerwową atmosferę, obniżenie motywacji personelu i stanowiło zarzewie konfliktów między powódką a podległymi pracownikami.
W międzyczasie pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta