Podatnik powinien wyznaczyć osoby upoważnione do odbioru pism
Korespondencję, którą fiskus wysyła do spółki, musi przyjąć uprawniony pracownik, niekoniecznie sam prezes czy właściciel firmy. Warunek jest jeden: nie może to być ktoś przypadkowy.
Zgodnie z art. 151 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) osobom prawnym oraz jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej organ podatkowy doręcza pisma w lokalu ich siedziby lub w miejscu prowadzenia działalności – osobie upoważnionej do odbioru korespondencji.
Zgodnie zatem z wolą ustawodawcy, aby uznać doręczenie za prawidłowe, muszą zostać spełnione łącznie dwie przesłanki:
- właściwe miejsce doręczenia przesyłki, przy czym siedziba podmiotu oraz miejsce prowadzonej działalności traktowane są równorzędnie co do skutków doręczenia, ze względu na występującą między nimi alternatywę łączną; oraz
- doręczenie jej do rąk osoby uprawionej (wyrok WSA w Rzeszowie z 18 marca 2014 r., I SA/Rz 84/14).
Organ podatkowy doręcza pisma za pokwitowaniem przez pocztę, swoich pracowników lub przez osoby uprawnione. Jeśli jednak podany przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej adres jej siedziby nie istnieje lub jest niezgodny z odpowiednim rejestrem i nie można ustalić miejsca prowadzenia działalności, to pismo pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia.
Przechowywanie trwa 14...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta