Pomoc socjalna bez przymusu
Nawet największy prywatny zakład może zrezygnować z prowadzenia funduszu socjalnego. Jednak pieniędzy, które pozostały na jego koncie, nie wykorzysta na inne cele niż socjalne. Dopiero po ich wyczerpaniu następuje całkowita likwidacja funduszu.
Magdalena Skalska
Bezwzględny obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) dotyczy tylko jednostek sektora finansów publicznych. Obowiązuje je również ustawowa wysokość odpisów na ten fundusz >patrz tabelka.
Prywatna firma powinna utworzyć zfśs w danym roku, jeśli 1 stycznia tego roku zatrudnia co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Jeśli jednak dopiero rozpoczyna działalność, w pierwszym roku jej prowadzenia nie musi przekazywać odpisów na fundusz. Takie odroczenie nie przysługuje jednak, gdy start działalności nastąpił w wyniku komercjalizacji, przejęcia, podziału bądź połączenia zakładu albo jego części z równoczesnym przejęciem pracowników.
Pozostałe podmioty, które nie osiągają takiego stanu zatrudnienia, mogą utworzyć fundusz, ale nie muszą.
Przykład
W PRZELICZENIU NA ETATY
1 stycznia pracodawca zatrudniał: 17 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy, jednego na 3/4 etatu, dwóch na 1/2 etatu i trzech na 1/4 etatu. Nie musi tworzyć zfśs, gdyż ogólny stan zatrudnienia 1 stycznia w przeliczeniu na pełne etaty to 19,5 etatu. Wynika to z następujących obliczeń:
17 etatów + 0,75 etatu + (2 x 0,5 etatu) + (3 x 0,25 etatu) = 17...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta