Ubezpieczenie GAP w całości pomniejszy przychód
Gdy przedsiębiorca wykupi polisę od ryzyka utraty wartości pojazdu, opłaconą składkę może w pełnej kwocie ująć w kosztach, niezależnie od tego, czy cena samochodu przekracza 20 tys. euro.
Mam wątpliwość co do potraktowania kosztów ubezpieczenia GAP w przypadku leasingu operacyjnego dla celów podatkowych, a finansowego dla celów bilansowych. Koszt ubezpieczenia GAP jest ustalany raz w momencie sprzedaży ubezpieczenia i kwota ta nie jest już corocznie weryfikowana, w przeciwieństwie do ubezpieczenia AC. GAP zależy więc z jednej strony od wartości auta (kwoty ubezpieczenia GAP są stałe dla pewnych przedziałów wartości aut), z drugiej strony nie podlega w kolejnych latach zmianom. Jest to opłata, którą ubezpieczyciel określa raz – na okres ubezpieczenia pokrywający się z okresem leasingu (np. trzy lata). Czy ubezpieczenie to, podobnie jak AC, podlega ograniczeniu w zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów do wysokości 20 tys. euro? Jeżeli tak, to czy ograniczenie to bierze się pod uwagę raz, tzn. w momencie zakupu auta, ustalając procent ograniczenia? – pyta czytelniczka....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta