Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Liczy się ostateczny stan zatrudnienia

15 stycznia 2015 | Praca i ZUS | Magdalena Skalska
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Aby ustalić przeciętną liczbę zatrudnionych w roku, trzeba obliczyć stan zatrudnienia w poszczególnych miesiącach. Rozporządzenie MPiPS z 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (DzU nr 43, poz. 349) nie wskazuje jednak, jak to zrobić. Należy zatem sięgnąć do objaśnień do formularza Z-03 sprawozdania GUS 
o zatrudnieniu i wynagrodzeniach. Wyróżnia się trzy metody ustalania przeciętnego zatrudnienia w miesiącu: średnią arytmetyczną, uproszczoną i średnią chronologiczną.

Przykład

NAJLEPSZA OPCJA

Firma zatrudnia 60 pracowników w warunkach normalnych (po przeliczeniu na pełne etaty), sześciu w warunkach szczególnych, dwóch młodocianych w II i III roku nauki zawodu oraz świadczy pomoc socjalną 12 emerytom – byłym pracownikom, za których dokonuje odpisy dodatkowe. Nie ma żadnej osoby niepełnosprawnej i nie utworzyła zakładowego żłobka ani klubu dziecięcego. Ponieważ przez wszystkie miesiące 2014 r. pracodawca planował niezmienny stan zatrudnienia, odprowadził na zfśs 76 954,29 zł, co wyliczył następująco:

(60 etatów x...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10040

Wydanie: 10040

Spis treści
Zamów abonament