Fiskus może uznać, że księgi są nierzetelne
Jeśli podatnik ewidencjonuje w księdze zakupy towarów lub usług na podstawie fikcyjnych dowodów, to nie ma prawa zaliczenia wydatków z tych dokumentów do kosztów uzyskania przychodów.
W takim przypadku podatnik naraża się także na uznanie przez fiskusa ksiąg podatkowych za nierzetelne. Sądy potwierdzają, że robiąc wpisy na podstawie takich dokumentów, podatnik uniemożliwia określenie dochodu z uwzględnieniem dowodu, jakim jest księga przychodów i rozchodów.
Skutki nie tylko w VAT
Kwestia braku możliwości odliczenia VAT naliczonego w sytuacji, gdy organ podatkowy zakwestionuje tzw. puste faktury VAT, już nie budzi wątpliwości. Nie można odliczyć VAT z faktury wystawionej przez firmę, która nie wykonała usługi. W tym zakresie organy podatkowe stoją na jednoznacznym stanowisku, popartym orzecznictwem sądów. Natomiast problem z takimi fakturami pojawia się jeszcze oczywiście w odniesieniu do podatku dochodowego.
Skutki ujęcia tzw. pustych faktur w podatkowej księdze mogą być dwojakie. Otóż w sytuacji zakwestionowania takich faktur przez fiskusa wydatki w nich uwidocznione nie będą stanowić kosztu uzyskania przychodu. Ponadto zachodzi obawa o zakwestionowanie rzetelności ksiąg podatkowych, na co pozwalają przepisy podatkowe i co również potwierdzają sądy administracyjne.
Co wynika z zasad ogólnych
Przy kwalifikowaniu wydatków do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta