Rodzic wróci do pracy bez ulgi
Pracodawca nie zaoszczędzi na opłatach na fundusze pozaubezpieczeniowe za etatowca, który chce połączyć aktywność zawodową z opieką nad dzieckiem w czasie urlopu rodzicielskiego.
Zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (dalej: FP i FGŚP) przysługuje przez 36 miesięcy liczonych od pierwszego miesiąca po zakończeniu przez pracownika urlopu macierzyńskiego (podstawowego lub dodatkowego), rodzicielskiego czy wychowawczego. Na tej uldze zaoszczędzi pracodawca, który udzielił podwładnemu urlopu z tytułu rodzicielstwa, jeśli wrócił on do firmy bezpośrednio po zakończeniu wolnego.
Praca i opieka
Zwolnienie ze składek na FP i FGŚP nie przysługuje na pracownika, który łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pracą na część etatu. W tym przypadku zatrudniony cały czas przebywa na urlopie rodzicielskim z prawem do proporcjonalnie niższego zasiłku i pensji. Taką możliwość przewiduje art. 1821a § 6 kodeksu pracy. Co prawda pracownik nadal wykorzystuje wtedy swoje uprawnienia, ale nie ma statusu osoby wracającej z rodzicielskiego urlopu.
Tak uważa resort pracy, potwierdzając to w wyjaśnieniach skierowanych do redakcji „Rz" 20 stycznia 2015 r. (patrz >ramka: Bez składek na FP).
Pełna aktywność
Możliwość łączenia pracy z urlopem rodzicielskim nie jest alternatywnym uprawnieniem do tego urlopu. Jest to jedynie sposób korzystania z tego uprawnienia. Obowiązują tu te same zasady wybierania wolnego, tj. maksymalnie w trzech częściach, z których żadna nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta