Trudno się pozbyć długu w ZUS
Wystąpienie z zarządu spółki nie wystarczy, aby uwolnić się od odpowiedzialności za nieopłacone przez nią składki. Wyjściem z sytuacji nie jest też sprzedaż obciążonych nieruchomości, nawet jeśli nabywca deklaruje zgodę na przejęcie zadłużenia.
Umowa o przejęciu spłaty jest nieważna
Nasza spółka ma około 30 tys. złotych długów z tytułu składek. ZUS ustanowił już hipotekę przymusową na naszej nieruchomości. Czy jest możliwe, aby przy jej sprzedaży umówić się z kupującym, że część ceny zapłaci przelewem, a pozostałą przez umowę o przejęcie długu spółki i jego bezpośrednią spłatę w ZUS?
Nie.
Umowa o przejęcie długu z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne jest nieważna z mocy prawa.
Co do zasady, podmioty gospodarcze mogą – zgodnie z zasadą swobody umów – dowolnie ukształtować między sobą stosunki umowne. Jednak w pewnych okolicznościach ta swoboda jest bardzo ograniczona. W podanym stanie faktycznym strony chcą zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości, ale z opcją częściowej zapłaty przez przejęcie długów spółki wobec ZUS. Kupujący miałby bezpośrednio wpłacić środki do ZUS.
Istota transakcji uwzględniającej przejęcie długu jest prawnie dopuszczalna na podstawie art. 519 § 1 kodeksu cywilnego – osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika, który zostaje z długu zwolniony. Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 13 października 2005 r. (IV CK 170/05), przejęcie długu może stanowić element innej czynności prawnej, w tym umowy sprzedaży, jeżeli okoliczności sprawy i wola uczestników transakcji gospodarczej uzasadniają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta