Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownik ma dług, a za egzekucję płaci pracodawca

16 kwietnia 2015 | Prawo | Radosław Płonka
Radosław Płonka
źródło: materiały prasowe
Radosław Płonka

Koszty korespondencji z komornikiem i przelewów bankowych ponoszą przedsiębiorcy, a nie zatrudnieni w ich firmach dłużnicy. Dlatego należy im zrekompensować ponoszone wydatki – uważa ekspert.

Gdy pracownik ma dług stwierdzony prawomocnym wyrokiem, a wierzyciel złożył wniosek o przeprowadzenie egzekucji z wynagrodzenia za pracę, przepisy nakładają na pracodawców szereg obowiązków. Ich wypełnienie wiąże się z koniecznością poświęcenia określonej ilości czasu, jak również poniesienia przez pracodawców innych, dodatkowych kosztów, w tym m.in. kosztów przelewów bankowych na konto komornika lub wierzyciela oraz kosztów korespondencji z komornikiem.

Zarówno w kodeksie postępowania cywilnego, jak i w innych ustawach, w tym ustawie o komornikach sądowych i egzekucji, nie ma regulacji pozwalającej na zwrot pracodawcy kosztów, które ten poniósł w związku z wypełnieniem nałożonych na niego przez ustawę obowiązków. Należałoby zatem zmienić przepisy i zapewnić pracodawcom rekompensatę ponoszonych przez nich dodatkowych kosztów, które – jak pokazuje praktyka – w niektórych przypadkach sięgają w skali roku nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Liczne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10117

Wydanie: 10117

Spis treści
Zamów abonament