Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szkolenie na wyjeździe z prawem do wyższej pensji, diet i zwrotu kosztów

16 kwietnia 2015 | Praca i ZUS | Agata Lankamer-Prasołek, Karol Lankamer
Agata Lankamer–Prasołek
źródło: materiały prasowe
Agata Lankamer–Prasołek
Karol Lankamer
źródło: materiały prasowe
Karol Lankamer

Służbowa delegacja w celu odbycia kursu stanowi czas pracy włącznie 
z godzinami przejazdu w obie strony, jeśli pokrywają się one z grafikiem. Gdy zajęcia wykraczają poza rozkład pracy podwładnego, ma on prawo do dodatków za nadgodziny.

Konieczność stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników nie jest obecnie niczym dziwnym. Potrzeba ciągłego uzupełniania wiedzy i umiejętności występuje zarówno wśród specjalistów, jak też u wszystkich pracowników, gdyż niejednokrotnie wymusza ją postęp technologiczny i związana z nim konieczność dostosowania się podwładnego do nowych warunków wykonywania pracy.

Część z tych szkoleń i kursów jest organizowana w siedzibie zakładu. Jednak równie dobrze mogą się one wiązać z koniecznością wyjazdu poza stałe miejsce pracy. Skierowanie pracownika na szkolenie wyjazdowe może poważnie skomplikować rozliczenie jego czasu pracy, rodząc ponadto konieczność wypłaty należności związanych z podróżą służbową. Jeśli taki wyjazd jest dłuższy, podwładny może domagać się także zwrotu kosztów powrotu do domu na weekend.

Kurs a czas pracy

Udział w szkoleniu nie jest tożsamy ze świadczeniem pracy. Mimo to uznaje się, że jeśli cel kursu jest ściśle związany z pracą wykonywaną na rzecz zakładu, to należy go zaliczać do czasu pracy. Taki wniosek można wysnuć z wyroku Sądu Najwyższego z 25 stycznia 2005 r. (I PK 144/04).

W związku z powyższym delegowanie pracownika do udziału w szkoleniu organizowanym przez zewnętrzny podmiot może wpłynąć na rozliczenie jego czasu pracy. Zwłaszcza gdy godziny nauki nie będą się pokrywać z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10117

Wydanie: 10117

Spis treści
Zamów abonament