Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lojalność może wiązać krócej

16 kwietnia 2015 | Praca i ZUS | Sebastian Kryczka

Zakaz konkurencji może przestać działać przed pierwotnie wskazaną datą. Warunek – ma to być zgodne ustalenie stron umowy, które określą przyczyny oraz warunki uzasadniające wcześniejsze odstąpienie od kontraktu.

Sebastian Kryczka

Co do zasady umowa o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia, zwana klauzulą konkurencyjną, obowiązuje przez okres, na jaki strony przystały. W praktyce jednak może ona przestać działać wcześniej, niż pierwotnie zakładano. Będzie to skutek określonych zdarzeń lub czynności podejmowanych przez samych zainteresowanych.

Podstawowe wymogi

Z osobą mającą dostęp do szczególnie ważnych informacji pracodawca ma prawo podpisać umowę o zakazie konkurencji, która będzie działała po ustaniu zatrudnienia. To umowa odrębna i niezależna od umowy o pracę.

Klauzulę konkurencyjną, podobnie jak zakaz konkurencji w trakcie zatrudnienia, należy sporządzić w formie pisemnej. W przeciwieństwie jednak do zakazu konkurencji w czasie zatrudnienia klauzula konkurencyjna jest umową odpłatną. Wysokość odszkodowania powinna określać umowa – nie może być ono niższe niż 25 proc. wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji.

Klauzula ma też wskazywać zakres jej obowiązywania – niedopuszczalne jest ustanowienie nieograniczonego zakazu.

Na zakres tej umowy składa się m.in. czas jej obowiązywania. Klauzula lojalnościowa nie może być bezterminowa. Dlatego zawierający określają jej granice czasowe. Przepisy nie wskazują maksymalnego okresu, na jaki można przyjąć zakaz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10117

Wydanie: 10117

Spis treści
Zamów abonament