Czasami lepiej podzielić się majątkiem z fiskusem
Podatnik, który ma zaległość podatkową, może się starać o przeniesienie własności swoich ruchomości lub prawa majątkowego celem wygaśnięcia zobowiązania. Musi jednak uzyskać na to zgodę skarbówki.
Regina Drabik
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu i transportu. Posiadam zaległość podatkową i wszystkie opcje płatności zostały już wyeliminowane. Nie mogę zapłacić całej zaległości ze względu na jej wysokość. Słyszałem, że można przenieść własność ruchomości na rzecz fiskusa, ale w jaki sposób? Jak wystąpić do urzędu skarbowego o zgodę na przeniesienie własności rzeczy? – pyta czytelnik.
Przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych na rzecz Skarbu Państwa czy gminy jest szczególnym przypadkiem, kiedy wygasa zobowiązanie podatkowe. Samo przeniesienie własności następuje tu na podstawie umowy. Pieniężna wierzytelność Skarbu Państwa zostaje wtedy zaspokojona w formie niepieniężnej. Jest to jedna z form zapłaty podatku (wyrok WSA w Warszawie z 6 sierpnia 2010 r., III SA/Wa 2224/09).
Przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych na rzecz Skarbu Państwa czy gminy jest zatem jedną z możliwości uregulowania zobowiązania podatkowego przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta