Polski Cukier nie może się doczekać prywatyzacji
Żywność | Krajowa Spółka Cukrowa zmieni właściciela najwcześniej w 2016 r. Uprawnieni do jej akcji plantatorzy i pracownicy obawiają się, że nie zdąży przygotować się do uwolnienia unijnego rynku cukru.
Beata Drewnowska
Mija półtora roku, od kiedy Ministerstwo Skarbu Państwo (MSP) ogłosiło rozpoczęcie trzeciego – i jak zaznaczyło wówczas, ostatniego – podejścia do prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej, nazywanej Polskim Cukrem. Optymistyczny scenariusz zakładał, że sprzedaż 80 proc. akcji należących do państwa ruszy na początku 2014 r. Dziś wiele wskazuje, że nie dojdzie do tego nawet w 2015 r.
Cena dzieli
– Nie ma szans, aby w tym roku sprywatyzować KSC. Będzie dobrze, jeżeli rozpoczną się zapisy na akcje – podkreśla Krzysztof Nykiel, prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego (KZPBC).
Podobne obawy mają pracownicy. Zgodnie z ustawą o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym to właśnie załoga i dostawcy surowca mają pierwszeństwo w zakupie akcji KSC. Jest ich niemal 18 tys.
Terminów nie podaje MSP. „Data rozpoczęcia procesu, jak również jego harmonogram,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta