Tylko czynności techniczne są wyłączone z preferencji
Konserwator zabytków w zakresie działań o charakterze twórczym, noszących cechy indywidualne, wynagradzanych za pośrednictwem honorariów, w zamian za które przenoszone są prawa autorskie, ma prawo do zwolnienia z VAT.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 11 marca 2015 r. (I SA/Sz 1507/14).
Stan faktyczny
Podatniczka jest artystą plastykiem, konserwatorem dzieł sztuki. Prowadzi działalność gospodarczą sklasyfikowaną pod numerem PKD 91.03.2. Wykonywane przez nią usługi są ściśle związane z kulturą. Wykonuje prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabytkach. Podatniczka podkreślała, że prace te stanowią przejaw jej działalności twórczej o indywidualnym charakterze, za które otrzymuje wynagrodzenie (honorarium), po czym przenosi na zleceniodawcę prawa autorskie. Zapytała, czy wykonywane przez nią usługi konserwacji zabytków w ramach prowadzonej działalności są zwolnione z podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT. Sama uważała, że tak.
Fiskus nie zgodził się na taką wykładnię przepisów. Podkreślił, że warunkiem zastosowania zwolnienia, o które pyta podatniczka, jest nie tylko spełnienie przesłanki o charakterze przedmiotowym, dotyczącej rodzaju świadczonych usług (kulturalnych). Konieczne jest także spełnienie przesłanki podmiotowej, odnoszącej się do usługodawcy, który musi być jednym z podmiotów wymienionych w ustawie – m.in. indywidualnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta