Przedstawiciele załogi mają głos w kwestii oszczędzania
Bez udziału reprezentacji pracowników szef nie może utworzyć pracowniczego programu emerytalnego. Najczęściej to zaangażowanie sprowadza się jednak do zapoznania zatrudnionych z projektem umowy zakładowej lub do dyskusji nad zmianami zaproponowanymi przez załogę.
Z regulacji wskazujących tryb tworzenia pracowniczego programu emerytalnego (dalej: PPE) wynika bowiem, że PPE powołuje się przez zawarcie umowy zakładowej (lub międzyzakładowej, jeśli kilku pracodawców zamierza utworzyć jeden PPE). Następnie podpisuje się umowę z instytucją finansową, która będzie zarządzała środkami gromadzonymi w PPE (lub tworzy towarzystwo emerytalne albo nabywa jego akcje) oraz rejestruje program w Komisji Nadzoru Finansowego (art. 10 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych, dalej: ustawa o PPE).
To oznacza, że PPE nie może zostać utworzone, jeśli nie zostanie podpisana umowa zakładowa. A zawiera ją pracodawca z reprezentacją pracowników. Stąd wola utworzenia PPE ze strony szefa i jednostronne ustalenie warunków oszczędzania w programie nie wystarczą do jego powołania. Niezbędna jest do tego akceptacja warunków oszczędzania w PPE określonych postanowieniami umowy zakładowej zarówno przez pracodawcę, jak i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta