Spóźnione dokumenty nie odbiorą odsetek od gratyfikacji
Wypłacając jubileuszówkę z opóźnieniem, trzeba doliczyć procent za zwłokę, nawet jeśli wynikała z nieudowodnienia wcześniej stażu pracy.
Dyskusyjne jest jednak, czy dotyczy to także sytuacji, gdy etatowiec zwlekał z przedstawieniem dokumentów wskazujących na jego lata pracy.
Nagroda jubileuszowa nie jest świadczeniem powszechnym. To szczególny przywilej płacowy przysługujący tylko tym osobom, dla których przewidziano go w przepisach branżowych lub zakładowych. Prawo do nagrody jubileuszowej szef może ustanowić w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania czy nawet w umowie o pracę konkretnego pracownika. Wbrew nazwie jubileuszówka jest świadczeniem wynagrodzeniowym oraz roszczeniowym. Ma więc charakter należnej pracownikowi premii, a nie nagrody. Tak też wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 14 maja 2012 r. (I PK 174/11). Etatowiec może więc dochodzić jej zapłaty przed sądem pracy.
Data wypłaty
Nagroda jubileuszowa powinna być wypłacona w dniu, w którym upłynie okres zatrudnienia uprawniający podwładnego do jej nabycia (np. w dniu, w którym upłynie 30 lat pracy przy jubileuszówce za 30 lat pracy). Dotyczy to także osoby korzystającej z urlopu wychowawczego. Wyraźnie wskazał na to SN w uchwale z 19 sierpnia 1992 r. (I PZP 49/92). Stwierdził, że nabycie prawa do nagrody jubileuszowej przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta