Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć koszty rozbudowy wspólnego domu

16 kwietnia 2015 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Gdy dobudowana przez podatnika część nieruchomości będzie przez niego wykorzystywana w całości na firmowe cele, 
do środków trwałych może on przyjąć obiekt o wartości początkowej równej połowie poniesionych nakładów.

Podatnik (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) będący wraz z rodzicami współwłaścicielem domu podjął decyzję o rozbudowie domu na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Zezwolenie na rozbudowę zostało w całości wystawione na podatnika (został w nim wskazany z imienia i nazwiska), także koszt rozbudowy domu w całości poniesie podatnik. Czy po zakończeniu rozbudowy podatnik może całość poniesionych kosztów zaliczyć do środków trwałych jako inwestycję w obcym środku trwałym? – pyta czytelnik.

Przepisy ustawy o PIT nie definiują pojęcia inwestycji w obcym środku trwałym. Przyjmuje się jednak, że przez inwestycje w obcych środkach trwałych rozumie się nakłady na ulepszenie istniejących środków trwałych, które nie stanowią własności ani – co w omawianej sytuacji najistotniejsze – współwłasności podatnika. Jak czytamy w interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 21 marca 2014 r. (IBPBI/1/415-8/14/ZK), „zgodnie z przyjętą linią orzecznictwa sądowego poprzez »inwestycje w obcych środkach trwałych« należy rozumieć nakłady ponoszone na ulepszenie istniejącego już środka trwałego, który nie stanowi własności (współwłasności) podatnika, jest jednak wykorzystywany, na podstawie stosownej umowy (najmu, dzierżawy itp.)".

To nie jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10117

Wydanie: 10117

Spis treści
Zamów abonament