Banki muszą być silne
W ratowaniu SKOK powinni partycypować inni partnerzy – mówi szef ZBP w rozmowie z Moniką Krześniak-Sajewicz.
Rz: Szef Rady Gospodarczej Janusz Lewandowski w wywiadzie dla „Rz" powiedział, że to, jak banki podchodzą do rozwiązania problemu frankowiczów, jest testem ich wiarygodności. Sektor zda ten egzamin?
Większość banków w pełni wdrożyła rozwiązania „sześciopaku" – pakietu działań wypracowanych przez sektor bankowy łagodzących warunki bieżącej obsługi kredytów. Niektóre wprowadziły je z kilkudniowym czy kilkutygodniowym poślizgiem, ale w ten sposób, że klienci z tych benefitów korzystają albo będą korzystać odpowiednio dłużej, nawet gdyby warunki rynkowe się zmieniły. Wprowadzane zmiany zależą od tego, w jakim cyklu banki aktualizują wysokość rat. W pojedynczych przypadkach modyfikacje systemów informatycznych obsługiwanych przez firmy outsourcingowe wymagały zawarcia dodatkowych umów. Nie znam przypadków, by teraz klienci uskarżali na to, że bank nie wprowadził którejś z ulg. Raty kredytów we frankach są dziś często niższe niż przed 15 stycznia 2015 roku.
Cały czas jest problem podejścia do ujemnego oprocentowania. Niektóre banki nie chcą go uwzględniać. ZBP zajmuje stanowisko, że ujemne oprocentowanie jest niezgodne z prawem...
To przykład, że niektóre rozwiązania nie mogły zostać zrealizowane. Przestrzegamy zasady, że ujemne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta