Świadectwo pracy w szczególnych warunkach nie wiąże ZUS
Na podstawie dokumentacji pracowniczej ZUS samodzielnie podejmuje decyzję w przedmiocie ustalenia pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, która uprawnia do wcześniejszego przejścia na emeryturę. W tej sytuacji dokumenty wystawione przez pracodawcę nie mają przeważającego znaczenia.
Tak wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 12 sierpnia 2014 r. (III AUa 2207/13).
Ubezpieczony od 1979 r. był zatrudniony w spółdzielni mieszkaniowej. W listopadzie 2012 r. i w styczniu 2013 r. spółdzielnia wystawiła mu świadectwo wykonywania pracy w szczególnych warunkach. Zaświadczyła w nim, że w okresie zatrudnienia od 2 maja 1979 r. do 31 grudnia 1998 r. stale i w pełnym wymiarze czasu pracy wykonywał pracę „kontrola międzyoperacyjna, kontrola jakości produkcji i usług oraz dozór inżynieryjno-techniczny prac nie zautomatyzowanych palaczy kotłów wodnych typu przemysłowego" na stanowisku mistrza i zastępcy kierownika działu gospodarki zasobami mieszkaniowymi.
Mimo wystawienia przez pracodawcę świadectwa pracy w szczególnych warunkach ZUS odmówił prawa do emerytury, uznając, że pracownik nie udowodnił 15 lat pracy w warunkach szczególnych. Wnioskodawca odwołał się od decyzji, ale sąd okręgowy podzielił stanowisko organu rentowego. Wskazał, że świadectwo pracy w warunkach szczególnych wydane przez pracodawcę stanowi jedynie domniemanie i podstawę do przyjęcia, że okres pracy w nim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta