Transfer pozornie blokuje zwolnienia
Samo przejście zakładu na nowego pracodawcę nie wystarczy, aby tylko z tego powodu szef pożegnał pracownika. Ale ta operacja nie hamuje innych zmian w stanie załogi i w konsekwencji wręczenia wymówień.
Art. 231 § 6 kodeksu pracy przewidujący, że przejście zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę nie stanowi uzasadnionej przyczyny wypowiedzenia, może wskazywać, że taki transfer oznacza sam przez się swego rodzaju stan zamrożenia zmian w zatrudnieniu. Ale to tylko pozór. Bliższa analiza oraz cel tego przepisu wskazują, że jest inaczej. Po pierwsze z tej regulacji nie sposób wnioskować zakazu dokonywania zmian w zatrudnieniu. To tylko weto dla wypowiadania angażu z jednego, wskazanego w nim powodu.
Precyzyjne prawo wspólnotowe
Dodatkowe wskazówki interpretacyjne znajdujemy w prawie unijnym. Problematykę przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę reguluje dyrektywa Rady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta