Kursy językowe e-learningowe – opodatkowane czy zwolnione
Nauka angielskiego nie musi się już wiązać z regularnym uczęszczaniem na zajęcia, gdyż internet umożliwia zdobywanie wiedzy bez wychodzenia z domu. Organizatorzy mają jednak wątpliwości związane z rozliczaniem VAT od tych usług.
Ewelina Kalita Paweł Barnik
O ile w przypadku „zwykłych" kursów zastosowanie zwolnienia z VAT z tytułu usług nauczania języków obcych nie budzi zasadniczo wątpliwości, o tyle w przypadku językowych kursów e-learningowych sprawa nie jest już taka oczywista.
Tylko z udziałem nauczyciela
Zgodnie z definicją słownikową „nauczanie" jest „planową pracą nauczyciela z uczniami" (dostępne przez: http://sjp.pwn.pl/sjp/;2487571). Znaczenie językowe tego pojęcia zakłada więc aktywne działanie nauczyciela ukierunkowane na przekazywanie wiedzy i umiejętności uczniom. Nauczanie polega na współpracy między dwoma podmiotami: nauczycielem i uczniem, czy też lektorem i kursantem – w przypadku szkoleń językowych. W związku z tym, trzeba by przyjąć, że zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT dotyczy wyłącznie usług nauczania języków obcych realizowanych z udziałem nauczyciela/lektora. Chodzi przy tym zarówno o szkolenia językowe realizowane w tradycyjnej formie (bezpośredni kontakt kursantów z lektorem), jak i przez internet. E-learningowe szkolenia językowe mogą korzystać z przedmiotowego zwolnienia z VAT tylko wtedy, gdy takie usługi są świadczone z udziałem nauczyciela (lektora). Przy czym udział ten mógłby polegać m.in. na konsultacjach prowadzonych drogą e-mailową czy też np. na prowadzeniu lekcji języka obcego przez komunikatory...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta