Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kursy językowe e-learningowe – opodatkowane czy zwolnione

11 maja 2015 | Podatki | Paweł Barnik Ewelina Kalita
Paweł
 Barnik, kierownik zespołu ds. VAT 
w ECDDP sp. z o.o.
źródło: materiały prasowe
Paweł
 Barnik, kierownik zespołu ds. VAT 
w ECDDP sp. z o.o.

Nauka angielskiego nie musi się już wiązać z regularnym uczęszczaniem na zajęcia, gdyż internet umożliwia zdobywanie wiedzy bez wychodzenia z domu. Organizatorzy mają jednak wątpliwości związane z rozliczaniem VAT od tych usług.

Ewelina Kalita Paweł Barnik

O ile w przypadku „zwykłych" kursów zastosowanie zwolnienia z VAT z tytułu usług nauczania języków obcych nie budzi zasadniczo wątpliwości, o tyle w przypadku językowych kursów e-learningowych sprawa nie jest już taka oczywista.

Tylko z udziałem nauczyciela

Zgodnie z definicją słownikową „nauczanie" jest „planową pracą nauczyciela z uczniami" (dostępne przez: http://sjp.pwn.pl/sjp/;2487571). Znaczenie językowe tego pojęcia zakłada więc aktywne działanie nauczyciela ukierunkowane na przekazywanie wiedzy i umiejętności uczniom. Nauczanie polega na współpracy między dwoma podmiotami: nauczycielem i uczniem, czy też lektorem i kursantem – w przypadku szkoleń językowych. W związku z tym, trzeba by przyjąć, że zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT dotyczy wyłącznie usług nauczania języków obcych realizowanych z udziałem nauczyciela/lektora. Chodzi przy tym zarówno o szkolenia językowe realizowane w tradycyjnej formie (bezpośredni kontakt kursantów z lektorem), jak i przez internet. E-learningowe szkolenia językowe mogą korzystać z przedmiotowego zwolnienia z VAT tylko wtedy, gdy takie usługi są świadczone z udziałem nauczyciela (lektora). Przy czym udział ten mógłby polegać m.in. na konsultacjach prowadzonych drogą e-mailową czy też np. na prowadzeniu lekcji języka obcego przez komunikatory...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10137

Wydanie: 10137

Spis treści
Zamów abonament