Jak rozliczyć środki z funduszu prewencyjnego
Kwalifikacja podatkowa kwot otrzymanych przez przedsiębiorców na podstawie umowy prewencyjnej zawartej z towarzystwem ubezpieczeniowym zależy od tego, czy zostały one przeznaczone na zakup środków trwałych czy na inne cele.
Możliwość tworzenia tzw. funduszu prewencyjnego przewiduje ustawa z 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej. Zgodnie z nią zakłady ubezpieczeń mogą przeznaczyć część własnego dochodu (środki w wysokości nieprzekraczającej 1 proc. składki przypisanej na udziale własnym w ostatnim roku obrotowym na finansowanie tzw. działalności prewencyjnej). Składka przypisana na udziale własnym to cała składka należna w danym okresie rozrachunkowym pomniejszona o udział w składce reasekuratora.
Przedsiębiorcy jako beneficjenci mogą pozyskiwać środki zgromadzone w tym funduszu do wykorzystania na różnego rodzaju działalność prewencyjną >patrz ramka. W tym zakresie co do zasady zawierana jest stosowna umowa obejmująca warunki wykorzystania wypłacanych środków.
Kwalifikacji podatkowej otrzymanych przez przedsiębiorców świadczeń związanych z zawarciem umowy prewencyjnej oraz wydatkowaniem pozyskanych kwot należy dokonać ze szczególnym uwzględnieniem przeznaczenia tych środków. Objęty umową prewencyjną zakres przeznaczenia otrzymanych środków może obejmować zarówno zakup środków trwałych, jak i innych wydatków niezaliczanych do tej kategorii.
Przychód, ale zwolniony
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT otrzymana w ramach umowy prewencyjnej kwota środków pieniężnych na zakup środków trwałych stanowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta