Kiedy może być zastosowane ryczałtowe zabezpieczenie akcyzowe
Na wniosek podatnika naczelnik urzędu celnego wyraża zgodę na złożenie kwoty będącej gwarancją zapłaty podatku na poziomie 30 proc. jej podstawowej wysokości.
Na podatników akcyzy ustawa z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym nakłada obowiązek składania zabezpieczeń akcyzowych w związku z wykonywaniem przez nich określonych czynności, związanych przede wszystkim ze stosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy lub z dostawą wyrobów akcyzowych zwolnionych z akcyzy ze względu na przeznaczenie. Głównym celem stosowania zabezpieczeń akcyzowych jest zapewnienie uregulowania przez tych podatników kwoty podatku akcyzowego.
W bieżącym roku zmieniły się m.in. zasady ustalania wysokości zabezpieczenia akcyzowego w związku z objęciem zabezpieczeniem akcyzowym zobowiązań wynikających z opłaty paliwowej. Wprowadzono także nowe zasady ustalania wysokości zabezpieczenia generalnego i ryczałtowego, zmieniono sposób i miejsce składania zabezpieczenia akcyzowego, warunki i tryb jego zwrotu, sposób potwierdzenia przyjęcia zabezpieczenia akcyzowego, a także ustalono nowe wzory druków i dokumentów stosowanych w zabezpieczeniach akcyzowych (m.in. wzór wniosku o wyrażenie zgody na złożenie zabezpieczenia ryczałtowego i wzór wniosku o przedłużenie zgody na złożenie zabezpieczenia ryczałtowego).
Zabezpieczenie akcyzowe możemy podzielić na generalne i ryczałtowe. W poprzednim numerze tygodnika „Podatki" zostało omówione zabezpieczenie generalne, natomiast o zabezpieczeniu ryczałtowym piszemy w tym tygodniu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta